Sikerült egy rendkívül befektető barát interjút készíteni Takács Krisztián Úrral, aki készséggel és nyitottsággal fogadta megkeresésemet. Remélem, hogy számotokra is hasznos információkat tartalmaz a következő beszélgetés.
Tisztelt Takács Krisztián Úr, gratulálok a BTel várakozásokat felülmúló 2012. első féléves gyorsjelentéséhez. Egyelőre csak nagyon kevesen tudnak részvényesként örülni a hírnek. Tervezik a nagy tulajdonosok további részvény eladással megteremteni a likviditást?
Köszönöm szépen. Valóban, egyelőre nincs sok részvényesünk, azonban a BTel tőzsdei belépése mögött nem a törzsrészvények kereskedésének beindítása állt. A parkettre lépés a 2011-2012-es sikeres kötvényprogram elindításakor kialakított működési, pénzügyi transzparencia egyfajta intézményesítése, amely támogatja az utóbbi év során megszerzett befektetői bizalom megtartását, illetve a jövőbeli tőkebevonási lehetőségek kihasználását.
A cégvezetés mekkora figyelmet fordít a jövőben a részvény árfolyam alakulására?
A BTel bevált üzleti modelljére építve folytatja stratégiájának végrehajtását, amelynek sikere elsősorban az üzleti eredményekben kell, hogy tükröződjön. Véleményem szerint ez az, ami a befektető számára láthatóvá és kézzelfoghatóvá teszi a valós cégértéket és annak alakulását félévről félévre.
Milyen cégméretet vagy növekedési ütemet határoztak meg a következő 5 évre?
A BTel a következő években további jelentős bővülésre képes, és erre is készül. Az egyes üzletágak várható térnyerése, például, a 2011 és 2015 közötti időszakban mintegy 50 százalékos éves átlagos árbevétel-növekedést vetített előre. És bár a BTel eredményei ezt a várakozást 2011 végén és 2012 első félévében egyaránt meghaladták, ha csak az elmúlt év tapasztalatait nézzük, a piac – szabályozás, partnerek és fogyasztók – mindenkori helyzete minderre jelentős befolyással lesz.
A BTel ambiciózus, de konzervatívan tervez, ezért a várakozásokat alapvetően nem módosítja. Az viszont, hogy a változó piacon ténylegesen mit lehet elérni a következő években, a rugalmasságon és az alkalmazkodóképességen múlik, amiben a cég eddig is bizonyított.
A gyorsjelentés nagyon informatív, ami sokat segít a vállalat gyors értékelésében. Azonban az nem derül ki, hogy a cégnek az ország mely területein van jelentősebb piaci részesedése. Bemutatná röviden a vállalat ügyfélállományának területi eloszlását?
A BTel országos távközlési szolgáltató, azaz Magyarország teljes területén jelen van, és bárhol képes szolgáltatást nyújtani. Ezen belül azonban érdemes kiemelni a BTel saját tulajdonú távközlési hálózatát, mely a vállalat fejlődésének egyik alappillére. Ez a hálózat folyamatosan bővül; jelenleg több mint 60 települést, köztük Budapestet, két teljes kistérséget és egy gerinchálózati szakaszt fed le. A BTel célja, hogy a következő években teljesen kiépítse tervezett országos gerinchálózatát, melynek révén az ország teljes területén saját hálózaton szolgáltathat, tovább erősítve piaci függetlenségét.
A gyorsjelentésben említésre került, hogy önkormányzati ügyfeleket kívánnak akvirálni. Más tőzsdén szereplő vállalatnak éppen az önkormányzatok nem fizetésével akad problémája. Mennyire érzi kockázatosnak az önkormányzati és állami szektort?
Az általunk kiszolgált több mint ezer intézményt tulajdonló önkormányzatok megbízható partnereknek bizonyultak; a BTel gyakorlatában nem jellemzőek az önkormányzati fizetési képességgel kapcsolatos kockázatok. Minden önkormányzat célja a minőségi, megbízható szolgáltatás és a költségtakarékosság. Számukra a szolgáltató váltás gyakran azon áll vagy bukik, hogy kell-e fejlesztési beruházási önrészt vállalniuk – a BTel számára mindez nem jelent problémát, ami támogatja az ügyfélszerzést.
Emellett fontos kiemelni azt, hogy a BTel számára az önkormányzati ügyfél akvizíció stratégiai alappillér, melynek szerepe az, hogy megadja a kezdő lökést egy-egy új település saját hálózati kiépítéséhez, később pedig hiteles referenciaként szolgál a szabad kapacitások feltöltésére irányuló üzleti és lakossági ügyfélszerzéshez. A kiépítés megtérülését nem az önkormányzatoktól befolyó bevételek biztosítják: az intézményi szegmens a BTel teljes árbevételében mintegy 10 százalékos súllyal szerepel.